Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) a publicat în MO din 6 septembrie 2025 Cuantumul maxim al taxelor pentru serviciile prestate de către societățile de registru. Acesta a fost aprobat prin Hotărârea CNPF nr. 41/7 și a intrat în vigoare din data publicării.
Documentul prevede majorarea esențială a taxelor, având în vedere că ultima ajustare a acestora a avut loc încă în anul 2018. Totodată, este abrogată Hotărârea CNPF nr. 54/1/2012, prin care respectivele taxe au fost aprobate inițial (cu modificările ulterioare).
Astfel, societățile pe acțiuni urmează să țină cont de faptul că, cuantumul plății lunare de abonament pentru ținerea registrului (stabilit în funcție de numărul acționarilor), se va majora în cazul SA cu până la 1500 de deținători ai valorilor mobiliare, în celelalte cazuri rămânând la nivelul stabilit anterior.
Pentru înregistrarea donației acțiunilor între rudele de gradul I și II, precum și între soți, taxa se va calcula în funcție de valoarea tranzacției (0,2%, dar nu mai puțin de 10 lei și nu mai mult de 1 000 lei). Amintim, până în prezent plata pentru acest serviciu nu depășea 10 lei, ca și în cazul înregistrării moștenirii. Începând cu 6 septembrie, 10 lei vor achita moștenitorii acțiunilor în sumă de până la 1 000 lei, în celelalte cazuri va putea fi percepută o taxă de până la 150 lei.
Încă un exemplu de majorare a taxelor poate servi plata pentru eliberarea extrasului din registru. Dacă anterior persoanele fizice achitau un preţ de până la 10 lei, iar persoanele juridice - până la 25 lei, după intrarea în vigoare a noilor tarife societățile de registru vor fi în drept să perceapă 50 de lei de la persoanele fizice și 100 lei – de la persoanele juridice (dublarea plății în cazul solicitării eliberării extrasului în aceeași zi este în vigoare). Totodată, acest document rămâne gratuit pentru pensionari, persoanele cu dizabilități și participanții la acțiunile de luptă (comparativ cu reglementările anterioare, acest de acest drept sunt private persoanele care solicită extrasul în vederea întocmirii certificatului de moştenitor).
Toate tarifele aprobate pot fi examinate în MO nr. 471-473.
În următoarele 6 luni societățile de registru vor ajusta prețurile la serviciile prestate, precum și contractele de ținere a registrelor acționarilor la prevederile hotărârii publicate.